چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹
مسکن ارتباط - هدر

تاریخ 1398/06/20 10:16

مصرف «گل» چه بلایی سر جوانان می‌آورد؟

«گل»، یکی از خطرناک ‌ترین مخدر‌های شناخته‌ شده این روزهاست. ماده ‌ای که به محض مصرف، ضربان قلب را بالا می‌برد، احساس بی ‌قراری ایجاد می ‌کند و فرد را وارد چرخه توهم می‌ کند.

به گزارش پایگاه خبری شهر 5، از گل به‌ عنوان دومین ماده مخدر در ایران یاد می‌شود. پلیس مواد مخدر بار‌ها نسبت به مصرفش هشدار داده، اما به نظر می ‌رسد میزان شیوع آن در کل کشور در حال افزایش است؛ هرچند که آمار جدیدی از مصرف آن وجود ندارد.

ماده مخدر «گل»، بیش از همه در میان دانش ‌آموزان و دانشجویان مصرف می‌شود. اسکندر مومنی، دبیر ستاد مبارزه با موادمخدر، اخیرا اعلام کرده که میزان شیوع مصرف این ماده مخدر در میان دانش‌آموزان ٢,١‌درصد است. مسئولان می‌ گویند آمار‌ها تغییری نکرده، اما این به معنی انجام مطالعه جدیدی نیست. استناد‌ها به همان آمار‌های قبلی است.

با «گل» بیشتر آشنا شوید

«گل»، یکی از خطرناک‌ ترین مخدر‌های شناخته‌ شده این روزهاست. ماده‌ای که به محض مصرف، ضربان قلب را بالا می ‌برد، احساس بی ‌قراری ایجاد می‌ کند و فرد را وارد چرخه توهم می‌ کند. «گل» همان ماری‌ جوانای تغییر یافته است که از قسمت‌های مختلف گیاه شاهدانه هندی به دست می‌آید.

گل یکی از مواد دسته کانابیس‌ ها است که اسم‌های دیگر آن حشیش، بنگ، گرس، سیگاری و... بوده که البته قوی‌ ترین آن «سینسمیلا» است. گل اغلب تدخین می‌شود، یعنی آن را با کاغذی می ‌پیچند و به صورت سیگار در می‌آورند، در اصطلاح به آن «سیگاری» می‌ گویند. ماری‌ جوانا جزو دسته مواد توهم ‌زا دسته‌ بندی می‌شود و در این حالت، احساسات فرد به‌ طور غیر طبیعی تغییر پیدا می‌ کند.

آمار‌ها چه می ‌گویند؟

تعداد معتادان کشور به دو‌ میلیون و ٨٠٨‌ هزار مصرف ‌کننده مستمر مواد مخدر رسیده است.

حدود ١٣‌ درصد از مصرف‌ کنندگان مواد مخدر، گل و حشیش می‌ کشند.

سن مصرف گل، حشیش و ماری‌ جوانا به دبیرستانی‌ها رسیده؛ یعنی ١٥سالگی به بعد.

٥١,٩‌ درصد مصرف‌ کنندگان «گل» در گروه سنی ١٥ تا ٢٩‌ سال قرار دارند.

١٥‌ درصد از مصرف ‌کنندگان گل، دانشجویان و ٣,٧‌درصد دانش ‌آموزند.

گل پس از تریاک، دومین ماده مخدر مصرفی در میان مصرف‌ کنندگان مستمر مواد مخدر است.

 ٨٤,٦درصد از مصرف‌کنندگان «گل» مردان مجرد و با تحصیلات دیپلم و زیردیپلم هستند.

٥,٤‌ درصد از مصرف‌ کنندگان، زنان هستند.

در سال ٩٠،  ٢٦‌ درصد معتادان کشور شیشه مصرف می‌ کردند (مصرف شیشه رتبه دوم را در کشور داشت)، در سال ٩٤-٩٥ شیشه رتبه چهارم مصرف و گل رتبه دوم را ثبت کرد.

باور‌های اشتباه درباره ماده مخدر «گل»

منشأ گیاهی دارد و بی‌ ضرر است.

اعتیاد آور نیست.

کم‌ خطرتر از حشیش و ماری ‌جوانا است.

آرامش ‌بخش است.

برای مغز مخرب و آسیب ‌زا نیست.

واقعیت چیست؟

ماده گل می‌تواند آن ‌قدر خطرناک باشد که با یک ‌بار مصرف، فرد را معتاد کند.

مصرف گل به ‌طور مستقیم بخش‌های مسئول آرامش‌ بخشی را در مغز فلج کرده و خود جایگزین آن می ‌شود.

فرد درصورت مصرف‌ نکردن گل، دچار اضطراب شدید، بی ‌قراری، وحشت‌ زدگی، تپش قلب شدید، خشک ‌شدن دهان و گلو، قرمز شدن چشم، خنده‌های بی ‌مورد، گیجی و نداشتن تمرکز و افزایش اشتها و توهم می‌ شود.

گل دارای اثرات توهم ‌زای گسترده‌ ای است.

مخدر گل روی گروه‌های خونی +A و +O اثر توهم‌ زایی بیشتری دارد.

مخدر گل بر سیستم اعصاب مرکزی تأثیر می ‌گذارد و در طولانی‌ مدت علایم مختلفی را به همراه دارد.

مصرف گل منجر به کاهش حافظه کوتاه‌ مدت می‌ شود.

مشکلات ریوی و سرطانی از آثار طولانی ‌مدت مصرف گل است.

مصرف گل در طولانی ‌مدت، منجر به گوشه‌ گیری و انزوای فرد مصرف‌ کننده می‌شود. فرد را دچار افسردگی می‌ کند و منجر به افت شدید تحصیلی در میان دانش‌ آموزان و دانشجویان می ‌شود.

مصرف گل منجر به ازدست‌ رفتن انگیزه در افراد می‌شود و زندگی ‌شان را بشدت تحت ‌تأثیر قرار می ‌دهد.

اختلالات رفتاری، رانندگی‌ های بی‌ پروا و مصرف همزمان گل با مواد دیگر به ‌ویژه الکل، باعث افزایش میزان خشونت بین مصرف ‌کنندگان نسبت به سایرین می‌شود.

گل را مثل هرویین یا تریاک نمی‌ توان درمان کرد. درمان اصلی گل «روان‌ درمانی» است و دارودرمانی فقط برای عوارض جانبی آن ارایه می‌شود.

مصرف این ماده اغلب به شکل تدخینی است، اما اخیرا مصرف خوراکی آن هم رواج پیدا کرده و برخی آن را در کیک و شیرینی به کار می‌ برند که در این صورت عوارض بیشتری را هم برجا می ‌گذارد.

اثرات مصرف گل تا ۳۰ دقیقه بعد از مصرف به اوج می‌رسد و ۲ تا ۳ساعت بعد از آن نیز ادامه دارد.

توهم و هذیان از شایع ‌ترین مصرف آن است، به‌ طوری که فرد دچار توهم شنوایی، دیداری و هذیان ‌گویی می‌شود.

چرا عده ای «گل» مصرف می‌ کنند؟

این روزها آنطور که حتی با چشم نیز می توان مشاهده کرد مصرف گل در بین گروهی از جوانان و حتی بانوان افزایش یافته است اما علت آن چیست؟

استفاده از گل، راحت ‌تر است. معتادان به این مواد مثل سیگار می‌توانند از آن استفاده کنند و بکشند و مثل شیشه نیاز به پایپ و ادوات ندارد.

همچنین با کاهش دسترسی به شیشه معتادان به سمت ماری‌ جوانا، حشیش و گل رفتند و از طرفی تغییر روند جهانی مصرف به سمت ماری‌ جوانا هم موثر بود.

از سال ۲۰۱۳ مصرف ماری‌ جوانا در بسیاری از ایالت‌ های آمریکا به دلایل سیاسی و اجتماعی آزاد شد و متأسفانه همین اقدام تصور نادرست اعتیاد آورنبودن آن را در افکار عمومی به وجود آورد.