چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹
مسکن ارتباط - هدر

تاریخ 1398/06/25 13:59

مراسم سنگ زنون در محله قدیمی کن ثبت ملی می شود

آئین 80 ساله سنگ زنون صبح عاشورا در محله قدیمی کن منطقه 5 ، به زودی در آثار ملی کشور ثبت می شود.

به گزارش پایگاه خبری شهر 5 ، محله قدیمی کن که از پنج بخش سرآسیاب، اسماعیلان، بالان، میان ده و دار قاضی تشکیل شده است، جلوه گاه سنت های دیرین محلی واجرای آیین های محرم است .

یکی از معتمدین محله کن، درباره شیوه اجرای آئین سنگ زنون که  قدمت آن به 80 سال می رسد می گوید : در این مراسم، عزاداران به نشانه اندوه با برهم زدن دوچوب یا سنگ و خواندن مرثیه در عزای سالار شهیدان، به سوگ می نشینند.

وی افزود : مراسمی که به «سنگ زنون»  معروف است، از دیرباز مورد توجه اهالی کن بوده و این آئین، نمادی از سنگ برسر زدن به نشانه عزا است و به قولی دیگر، اهالی محلات کن، با سنگ زنی، به زیارت اهل قبور رفته تا یاد آور واقعه عاشورا شوند.

وی درباره علت نامگذاری این مراسم به سنگ زنون افزود : در ایام گذشته، این مراسم با سنگ های یک دست انجام می شده و امروزه اهالی کن، به جای سنگ، با کوبیدن دو چوب استوانه ای شکل یکدست که قبلا درون روغن مخصوص قرار گرفته تا صدایی شبیه به سنگ زدن به خود بگیرد ، عزاداری کرده و بعد ازاین اعلان عمومی، نوحه خوانی، سینه زنی و بقیه مراسم تا اذان ظهر ادامه دارد.

دراین میان خانم ها در حسینیه مشغول عزاداری بوده و فقط برای شام غریبان به داخل محله می روند.

امسال نیز از ساعت 9صبح روز عاشورا ، دسته سنگ زنی از حسینیه محله سرآسیاب به سمت محله اسماعیلان و بالان ملحق شده و در قالب هیئت سنگ زنی به میان ده و پس از آن در حسینیه نور محله در قاضی با حضور حداکثری، مصیبت اهل بیت را به سوگ نشستند.